Olympiáda poštových holubov

24. február 2013

Slovensko už jednu olympiádu usporiadalo. V Nitre sa stretli olympionici, ktorí lámu rekordy vo vzduchu. Holuby.  Viac >>

V poradí 33. holubia olympiáda bola pre organizátorov čistou stratou, napriek tomu sú na ňu všetci hrdí. Prezident zväzu chovateľov poštových holubov Juraj Kurek hovorí, že približne 150-tisíc eur zháňali po pár eurách päť rokov. S peniazmi pomáhali aj chovatelia, platili vyššie členské.

Dve zlaté, dve strieborné a jedna bronzová medaila pre Slovensko sú historickým úspechom. Najmladší slovenský víťaz Andrej Šadlák z Považskej Bystrice súťažil spolu s otcom Vendelínom. Andrej má len desať rokov.

Športuje sa doma

Holubia olympiáda je o kráse a rýchlosti, napriek tomu sa priamo v Nitre nelietalo. Olympionici lietali doma, každý vo svojej krajine a na Slovensko priniesli len svoje najlepšie výsledky. Kontrolovali ich špeciálne zariadenia. Čipy presne zaznamenali odlet a zariadenie v holubníku čas príletu.

Najrýchlejšie holuby dosahujú pri vhodných poveternostných podmienkach rýchlosť až 120 kilometrov za hodinu. Za deň dokážu preletieť aj 900 kilometrov. Holuby – maratónci lietajú až 1200.

Krásu a štandard, hodnotili zahraniční komisári v Nitre. Pre Slovensko trochu nespravodlivo. Keďže sme olympiádu organizovali, nemohli sme mať svojho komisára.

„To sa ešte na olympiádach nestalo. O to väčší je náš úspech,“ konštatuje prezident Kurek.

Aj v chove holubov je krása relatívny pojem. Niekdajší štandard sa mení. Najmä Nemci presadzujú skôr športový vzhľad holubov. Chovateľ Ján Minárik stojí pri klietkach s nemeckou olympijskou kolekciou a ukazuje na ich šampióna.

„Neviem, či by sa dostal podľa klasického hodnotenia do prvej päťdesiatky.“

jano2.jpg

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Päťtisíc rokov s holubom

Poštové holuby nosili správy už v Egypte a Číne tritisíc rokov pred naším letopočtom. O takmer päťtisíc rokov si zalietali aj v Európe vo vojne Holanďanov so Španielmi a o ďalších približne tristo začína chovať poštové holuby aj spolok v Liptovskom Mikuláši. Momentálne zväz eviduje okolo štyritisíc chovateľov.

Nosenie správ z frontových línií sa postupne zmenilo na šport a v západnej Európe aj na tvrdý biznis, v ktorom sa točia veľké peniaze, podobne ako pri konských dostihoch.

Základná otázka, ktorá napadne laikovi, je, ako naučia holuba odniesť správu alebo priletieť na konkrétne miesto, adresu. Ako posielali správy v prvej alebo druhej svetovej vojne na frontové línie? Predstava, že chovateľ priviaže holuba o nohu a autom s ním jazdí do Bratislavy a naspäť dovtedy, kým si zapamätá cestu, je hlúpa. Ako to už býva pri podobných otázkach, všetko je inak.

Holubí zmysel

Profesionálni chovatelia sa pred odpoveďou na ňu najskôr pousmiali. „Neučíme holuby lietať na konkrétne adresy. Je to naopak. Vyvezieme ich do Bratislavy alebo do Čiech a odtiaľ sa musia čo najrýchlejšie vrátiť domov,“ vysvetľuje zhovievavo dlhoročný chovateľ z Nitry Ján Minárik.

Dobre, ale ako teda trafia z Prahy alebo z Bratislavy domov, napríklad do svojho holubníka v Považskej Bystrici, kde je niekoľko desiatok holubníkov?

Na túto otázku nevedel presne odpovedať žiadny z chovateľov, dokonca ani prezident, ani olympijský víťaz Vendelín Šadlák. Hovoria o magnetických vlnách, póloch, slnku, zraku.

„Nikto nevie presne povedať, ako je to možné. Zaoberali sa tým aj vedci, ale definitívnu odpoveď nepoznajú. Predpokladajú, že sa orientujú podľa magnetických vĺn, slnka, ale aj zraku a sluchu. Čítal som o nejakých pokusoch, kde holubovi zalepili oči a z niekoľkých kilometrov trafil domov. Ale keď mu zakryli oči aj uši, nevrátil sa,“ uvažuje Ján Minárik.

Uši? „Áno, uši. Holub má ucho hneď vedľa oka, ale má ho čiastočne zakryté perím, preto ho nevidno,“ ukazuje na malú čiaročku pri oku holuba.

Vendelín Šadlák sa domnieva, že holub vníma magnetizmus orgánom uloženým nad zobákom a podľa toho sa orientuje.

„Videl som to na DVD, ale hovoria, že mu pomáha aj slnko a vôňa krajiny.“

holubky_res.jpg

FOTO - ARCHÍV VENDELÍNA ŠADLÁKA

Prečo nie straka?

Prečo sú poštármi práve holuby? Sú niečím výnimočné? Prečo nie inteligentná straka alebo vrana? Chovatelia hovoria, že jedine holub sa dokáže s istotou vrátiť domov. Je v podstate jedno, či za holubicou, mláďatami alebo chovateľom.

Ján Minárik tvrdí, že jeho holuby ho poznajú. Len keď počujú jeho hlas na dvore, začnú hrkútať.

Chovatelia väčšinou svojím holubom mená nedávajú, možno aj preto niektorí hovoria o chutnej holubej polievke. Vendelín Šadlák už asi 20 rokov holuby neje. „Keď som bol menší, tak sme ich doma jedli, ale teraz už nie. Je mi ich ľúto,“ dodal.

Chov poštových holubov sa dedí z generácie na generáciu. Olympijský víťaz Vendelín Šadlák začal v dvanástich rokoch, jeho syn Andrej má zlatú už v desiatich. Otec mu nechal desať najlepších holubov, momentálne ich chová vyše päťdesiat.

Miliónový vták

Deň holubára sa začína ráno o šiestej a končí sa večer. Kŕmenie, čistenie, lietanie a takto dookola, každý deň.

„Len minimálna starostlivosť trvá dve až tri hodiny,“ dodáva.

Ako sa vychováva olympijský víťaz? Chovateľ z Považskej Bystrice hovorí, že je to výsledok 60. rokov chovu, ktorý založil ešte jeho otec, a starostlivosť.

„Mám problémy s tlakom. Ráno som si dal jednu tabletku, a keď som sa dozvedel, že sme získali zlatú a striebornú medailu, musel som si dať druhú,“ s úsmevom opisuje pocity po vyhlásení výsledkov.

Aj skúsený chovateľ Ján Minárik, ktorý vychoval šampiónov, vyrastal v rodine holubára. Chovu sa venuje 20 rokov. Začínal so štyridsiatimi holubmi, teraz ich má okolo dvesto. Vstáva o piatej, na hodinu vypustí holuby, aby si zalietali, zatiaľ im vyčistí holubník a nakŕmi ich. Holubom sa venuje denne štyri až šesť hodín.

jano4.jpg

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Konský biznis

Chov poštových holubov nie je vôbec lacná zábava. Minárik skromne odhaduje, že ho ročne stojí okolo štyritisíc eur. Prezident Kurek hovorí až o desiatich tisícoch.

Cena šampióna je tiež zaujímavá. Za jedného sa dá kúpiť auto. Minárik si spomína, že asi najdrahšie predaný holub na svete stál približne 83-tisíc eur. Obvykle sa ceny najkvalitnejších holubov na trhu pohybujú od desať do 25-tisíc eur. Na olympiáde strážili každý rad klietok s holubmi organizátori.

Celkom slušný majetok vyvoláva aj otázky o poistení. Vendelín Šadlák ani Ján Minárik nemajú holuby poistené.

„Ani neviem, či je holub na Slovensku poistiteľný,“ reaguje Šadlák. „Nikto ho nechce poistiť,“ dodáva Minárik.

V Európe je situácia iná. Pre niektorých chovateľov sú holuby zamestnanie a zdroj veľkých príjmov. Napríklad Andreas Drapa z Nemecka svojho olympijského holuba poistil do Nitry na 50-tisíc eur.

Problémom pre chovateľov sú dravce a ľudia. Ján Minárik ročne príde o 15 až 20 kusov. Tvrdí, že jastrab holuba nechytí, ale sokol, ktorý pri strmhlavom lete dosahuje vyše 300-kilometrovú rýchlosť, je zabijak holubov.

„Lietame aj z Česka. Dravce čakajú na Česko-moravskej vrchovine a lovia,“ dodáva.

 Zdroj: SME.sk

Téma dňa

Gabe Brown: poľnohospodárstvo budúcnosti

Svetovo uznávaný Gabe Brown, propagátor a poľnohospodár, radí vo svojej rednáške ako začať s regeneratívnym poľnohospodárstvom.

Rozhovor s Róbertom Dohálom

Skúsenosti Róberta Dohála s regeneratívnym poľnohospodárstvom v PD Krakovany.

Regeneratívna pastva dobytka

Regeneratívne poľnohospodárstvo na farme Wenzela Lobkowicza, chovateľa a majiteľa panstva v Draheniciach na Příbramsku


inzercia

 

Kategória: Chov zvierat
Počet videí: 33

Paráda býkov 2015

Spoločnosť INSEMAS usporiadala aj tento rok vo svojich firemných priestoroch vo Zvolene podujatie Paráda býkov, ktoré sa stretlo so záujmom mnohých návštevníkov.

Stanislav Becík - Gazdovský dvor Branovo

Rozhovor s bývalým ministrom Stanislavom Becíkom na jeho Gazdovskom dvore v Branove

INSEMAS - Paráda býkov

12. ročník podujatia z názvom Paráda býkov zorganizovala vo svojich priestoroch vo Zvolene spoločnosť INSEMAS, s.r.o. Katalóg plemenných býkov si môžete stiahnuť nižšie.

Topoľčianky2014 Polícia

Veľký úspech u divákov mali policajti a ich štvornohí kolegovia z Oddelenia jazdnej polície.

Topoľčianky2014 Alltech

Spoločnosť Alltech pod vedením obchodného riaditeľa Ing. Petra Chudeja, PhD. slávnostne odštartovali odpočítavanie 100 dní do začiatku Alltech FEI World Equestrian Games Normandy 2014.

Topoľčianky2014 Hucul

Ukážky využitia horského plemena hucul v minulosti a dnes v podaní Petra Vanča a jeho syna Henricha.

Zrkadlové jazdenie

Zrkadlové jazdenie v pas de deux v podaní Kristíny Flakovej a Martiny Nittnaus

Topoľčianky2014 Voltíž

Ukážky voltížneho jazdenia pod vedením Borisa Kodaka a jeho zverencov.

Topoľčianky2014 štvorylka

Tradičným vystúpením nielen v samotných Topoľčiankach, ale aj pri iných príležitostiach na Slovensku, býva fascinujúci tanec v podaní ôsmich lipických koní - štvorylka.

Topoľčianky2014 otvorenie

Každý rok je najväčším lákadlom Dňa otvorených dverí galaprogram, o ktorý je veľký divácky záujem a pravidelne býva vypredaný.

O včelách a mede

Dokumentárny film o včelách pre deti.

Včelárstvo Zajíček - vytáčanie medu

Nahliadnutie do zabehnutého systému slovenského včelára pána Zajíčka. Vo videu máte možnosť vidieť vytáčanie repkového medu.

Mladý včelár - 3

Povzbudzujúce videá pre začínajúcich včelárov od mladého úspešného včelára Jakuba s mnohými praktickým radami.

Mladý včelár - 2

Povzbudzujúce videá pre začínajúcich včelárov od mladého úspešného včelára Jakuba s mnohými praktickým radami.

Mladý včelár - 1

Povzbudzujúce videá pre začínajúcich včelárov od mladého úspešného včelára Jakuba s mnohými praktickým radami.

Prirodzený chov včiel

Ing. Ivan Černý hovorí o prirodzenom chove včiel, tak ako ho sám úspešne praktizuje.

Farma Východná sa zameriava na biokvalitu

Poľnohospodárske družstvo Východná od roku 2009 hospodári v BIO režime. Snaží sa o produkciu kvalitných syrov z kravského a ovčieho syra, s ktorými by radi prerazili aj na zahraničných trhoch.

8. Národná výstava hospodárskych zvierat - predvádzanie

Predvádzanie zvierat na Národnej výstave hospodárskych zvierat na Agrokomplexe 2013 v Nitre. Zoznam ocenených nájdete po rozkliknutí nižšie.

Jelení biznis a jelenie kúpele

V ruskom Altaji už 400 rokov prekvitá obchod s jelením parožím. V súčasnosti je tu niekoľko jeleních fariem a vznikajú aj jelenie kúpele a darí sa turizmu.

Od ovce po vlnený sveter

V dokumentárnom filme BBC si môžete pozrieť proces spracovania ovčej vlny až po finálny výrobok.

Štvorylka - Národný žrebčín Topoľčianky

Osem jazdcov na lipicanoch z Národného žrebčína v Topoľčiankach otvorilo svojou Štvorylkou Národnú výstavu hospodárskych zvierat, konanú počas Agrokomplexu 2013 v Nitre.

Vzácne kaukazké včely a ruská farma

Dokument o výnimočných kaukazských horských včelách a ruskej farme.

Majstrovstvá sveta v dvojzáprahoch 2013 Topoľčianky

Majstrovstvá sveta FEI 2013 v Topoľčiankach v nedeľu skončili záverečnou disciplínou, parkúrom.

Národná výstava hospodárskych zvierat

Počas výstavy Agrokomplex 2013 sa konala na nitrianskom výstavisku aj Národná výstava hospodárskych zvierat.

Království za koně 1.

Martin Dejdar a pořad o koních Království za koně, pro chovatele a milovníky koní a jezdeckého sportu.

Rozprávanie o koňoch

Rozhovor o koňoch, ktorý bol motivovaný práve možnosťami ako začať s aktivitou pri koňoch. Je príjemným zistením, že sa ľudia o kone zaujímajú.

Výcvik jazdca 1.

Výcvik jezdce 1. díl, v délce 20 minut. Jedná se o výukový pořad oddělení chovu, šlechtění koní a agroturistiky.

Výroba ovčieho syra

Pozrite sa, ako sa chovajú ovce a vyrába vynikajúci syr v oblasti Slovenského krasu.

Olympiáda poštových holubov

Slovensko už jednu olympiádu usporiadalo. V Nitre sa stretli olympionici, ktorí lámu rekordy vo vzduchu. Holuby.

Kone v Rusku

Pozrite si dokumentárny film televízie Russia o koňoch a ich chove v Rusku.

Alltech a SIGI Trade

Alltech je generálnym sponzorom FEI Svetových jazdeckých hier™ v roku 2014 v Normandii. Spoločnosť Alltech sa zaviazala prispieť čiastkou 10 miliónov EUR. Exkluzívnym partnerom sa stal aj slovenský zástupca spoločnosť SIGI Trade, s.r.o.

Komunikace s koněm - máme hříbátko 2z2

Komunikace s koněm - máme hříbátko 2z2

Komunikace s koněm - máme hříbátko 1z2

Komunikace s koněm - máme hříbátko 1z2

<<  z  >>


inzercia

Predstavujeme

Agrolesnícke systémy

Agrolesnícke systémy, ktoré sú súčasťou regeneratívneho poľnohospodárstva zmierňujú negatívne dopady klimatickej zmeny a môžu zvýšiť a diverzifikovať produkciu poľnohospodárov

CombCut“ – stroj na odstraňovanie burín v obilninách

Kosenie burín v poraste obilnín v prípade ich nežiadúceho prerastania.

Priamy výsev kukurice

Pokusy a porovnanie klasického orebného spôsobu pestovania kukurice s bezorebným priamym výsevom do mulču z predplodiny.

Poloautomatická výsadba zeleniny do mulču

Poloautomatická výsadba zeleniny do mulču pomocou sadzeča Mulchtec Planter

Carboneg: Príbeh o pôde

Animovaný dokument o regeneratívnom poľnohospodárstve a jeho schopnosti viazať CO2 z atmosféry pod zem.

EU Green Deal: Carbon farming

Uhlíkové poľnohospodárstvo, tzv. carbon farming poskytuje nový obchodný model pre poľnohospodárov. Umožňuje odmeňovať farmárov za ich starostlivosť o prírodu.

Ministerstvo zemědělství ČR

Dokumnetárny film z produkcie Ministerstva zemědělství ČR o vytváaní biopásov.

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum

Receptom na ekologickejšiu krajinu sú okrem diverzifikácie aj biopásy. Dlhodobo sa im venujú v NPPC v Nitre. Poradia aj vám.

Pôda nad zlato

Dokumentárny film o stave pôdy v Českej republike a vzťahu vlastníkov k je užívaniu.

BASF Agricultural Solutions

Vytváranie biopásov pre produkčné poľnohospodárstvo, ochranu zdrojov a biodiverzitu.

Agrolesníctvo a staré odrody ovocných drevín

Agrolesnícke systémy ako významný inovačný trend v poľnohospodárstve a ich využitie proi záchrane starých odrôd ovocných drevín.

Zber sena na jeden prejazd

Agregácia strojov Fendt 936 Vario Black Beauty a De Buck